Tekerd előre az időt képzeletben. Ha azt csinálod továbbra is, amit most, az hová fog vezetni öt év múlva,tíz év múlva, tizenöt év múlva? Tetszik, amit látsz? Ha nem, változtasd meg az utadat! – ezzel indít Jay Shetty Tom Bilyeu című műsorában.
Jay Shetty az üzleti iskola elvégzése után szerzetesnek állt, hogy körbeutazza Indiát, Európát, Angliát, hogy tanuljon, meditáljon, élelmezési és lakhatási segélyprogramokon dolgozzon a rászorulók számára. Mégis azt látta, hogy nem ez az út. Azt szerette volna, hogy a tudás olyan gyorsan terjedjen az interneten, mint a szórakozás. Az Accenture vállalatnál arról tanult, hogy a digitális erők hogyan formálják világunkat. A 400 000 fős vállalat social media szakértője lett. 2016-ban indította saját facebook oldalát. Kevesebb mint 12 hónap alatt a videói összes megtekintése elérte az egymilliárd megtekintést, és két és fél millió követője van.
“Growing up in an indian household you are a doctor, a lawyer or a failiure” – (Egy indiai családban három dolog lehet belőled: orvos, ügyvéd vagy kudarc) ezzel az idézetettel indítja a beszélgetést, megmutatva, hogy az indiai családok mennyire szigorú elvárásokat támasztanak a gyerekeikkel szemben. Jay azt mondja, szerencsés volt, hogy sok mindent kipróbálhatott, hogy tapasztalatot szerezzen. (drogok, párkapcsolatok, izgalmak keresése, 14 és 18 éves kora között ez foglalkoztatta). Szülei csak azt várták el tőle, hogy jó jegyei legyenek, ő ezt úgy értelmezte, hogy ha jó jegyeket kap, akkor végülis lehet “egyébként” rossz.
18 évesen korában egy szerzetes tartott beszédet, és egy barátja elrángatta. Jay legnagyobb meglepetésére ez a személy nagyobb hatást gyakorolt rá, mint addig bárki. Rájött, hogy a saját belső hangjára figyeljen ahelyett, hogy azt nézze mindig, hogy a szülei mit gondolnak. 16 éves korában elvesztett két jó barátot, egyiket autóbalesetben, a másikat azért, mert az illető erőszakos és drogügyekbe keveredett. Ekkor jött rá, hogy a pénz és a siker nem ad meg mindent. A szerzetesről kiderült, hogy Google és Microsoft állásokat adott fel, hogy azt csinálhassa, amit most csinál. “Ki az, aki lemond arról, amire én vágyom, amire a barátaim vágynak, azért, hogy szerzetes legyen?” – kérdezte magától Jay. “Olyan fákat ültetünk, amelynek az árnyékában nem fogunk soha megpihenni” – mondta a szerzetes. Az egonélküli áldozat lehetősége Jay-ben nagy nyomott hagyott. Pedig nem volt sem spirituális, vallásos gyerek, még jó gyerek sem. De mindent feladni – ez a legjobb dolog, amit megtehetsz – gondolta akkor.
A karácsonyi és nyári szüneteket indiában töltötte, szerzetesekkel. Jay-nek 5-10 évvel idősebb barátai voltak, és látta őket sikeres állásokban, kívülről jónak tűnő párkapcsolatokban, anyagi biztonságban, és mégsem voltak boldogok. Ekkor tudta, hogy nem akar erre az útra lépni. Indiában ugyanazat csinálta, mint a szerzetesek, hajnali kettőkor kelt, és a védákat tanulmányozta, hajnali négykor közösen meditáltak, hajnali hatkor egyedül, Jay velük együtt gyakorolt. Tudni akarta, hogy mi történik akkor, ha mindent ugyanúgy csinál, mint ők. Vajon az ő élete is olyan teljes lesz?
“Echo chamber” -ek ben, visszhangkamrákban élünk. Olyan emberekkel találkozunk, akik hasonló életet élnek, mint mi, hasonlóan gondolkodnak, mint mi – mondja. Ezt is halljuk sok helyről: Ha sikeres akarsz lenni, tölts időt sikeres emberekkel blabla. De Jay inkább megnyitotta magát új tapasztalatok és új szerepmodellek megtapasztalására.
Első lépés: Tapasztalj meg új utakat!
Egyik kedvenc idézete egy Kuli nevű filozófustól: Today I am not what I think I am, I am not what you think I am, I am what I think you think I am. Az identitásomat kezdetben az határozza meg, hogy a szüleim mit akarnak, mi legyek, hogy az egyetemem szerint mit kéne elérnem, de mi az amit én akarok? Nagyon sokan nem passzolnak a jelenkori oktatási rendszerbe, a néhány karrierútba, ami létezik. Amíg nem találkozol szerzetessel, nem tudod, hogy létezik, hogy milyen, hogy mivel jár. Amíg nem találkozol milliárdossal, nem tudod, hogy létezik, hogy milyen, hogy mivel jár. Ez a társadalmunk legnagyobb kihívása. Ez az első lépés – tapasztalj meg új utakat.
Második lépés: Válassz egy utat!
Ha megvan az az út, amelyjel a leginkább együtt rezegsz, akkor lépj rá. Keresd a kapcsolatot olyan emberekkel, akik már ezen az úton járnak. Nézd meg egy napjukat. Dolgozz velük. Figyeld meg őket. Válj ennek a függőjévé.
Harmadik lépést: Hozd meg a döntést!
Ha minden szükséges információt összegyűjtöttél, megfigyelted a személy életét, hogy mivel jár együtt az ő élete, döntsd el: Te is ezt akarod? Akarod az egész folyamatot, ami ezzel jár? Mindenkinek tetszik egy szerzetes rendkívüli élete, a különleges aura, ami körüllengi. De amikor rájössz, hogy ennek az az ára, hogy minden nap hajnali kettőkor kel, és 4-6 órát alszik, akkor is ezt akarod?
Mit jelent számodra az erő?
Egy szerzetes számára ez az önkontroll – mondja Jay. Hogy az elméledet, az energiádat abba az irányba tereld, amerre tartasz, a külső körülményektől teljesen függetlenül. Sem nem túlságosan elmerülni az örömben, sem nem túlságosan átadni magadat a depressziónak. A szerzetesség Jay számára inkább egy képzés, volt, mint egy élethosszig tartó elköteleződés. A szemléletet a való életben akarta, és tudta is tesztelni. Amikor először kellett a gyakorlatban, a “való életben” tesztelnie szerzetesi szemléletét, először ijesztő volt, majd rájött, hogy tudod, hogy mikor kell közel menni egy tapasztaláshoz, és mikor kell madártávlatból szemlélni, hátralépni. A Bhagavad Gita idézete szerint: “Az elengedés nem azt jelenti, hogy nem birtokolsz semmit. Az elengedés azt jelenti, hogy semmi nem birtokol téged.”
Mi a legjobb a szerzetességben?
Az, hogy a fegyelmezett reggeli rutin olyan mértékben tisztítja ki az elmédet, hogy sokkal többre vagy képes, mint egyébként. Felülemelkedni az ego-n, az irígységen, a féltékenységen. A közösségi médiában negatív értelemben hasonlítjuk össze magunkat egymással, ő nyaral, őt eljegyezték, ő megházasodik, az ő teste jobb, az ő cuccai menőbbek. Ez a folyamat rombol bennünket, amíg nem emelkedünk felül ezen. Szerzetesként van időd és energiád önmagad kitisztítására.
Mi számodra az ideális élet?
Amikor a kéz, a szív és a fej egyszerre van benne valamiben. A fej azt jelenti, hogy tiszta víziód, elképzelésed van a célodról. A szív azt jelenti, hogy érted az intuíciód üzenetét, hogy miért fontos az a dolog. A szívedben van a kitartás, az alkalmazkodóképesség, a szenvedély. A kéz a szolgálatot jelenti, hogy vissza akarsz adni, abból amit te kaptál. “Your passion is for you, your purpose is for others” – mondja Jay. Vagyis a szenvedélyed a tiéd, a célod másoké. Az a legjobb, ha a szenvedélyedet mások életének jobbá tételére fordítod.
Jay viselkedéstudományt is tanult az egyetemen, mert érdekelte, hogy az emberek miért tesznek dolgokat. Majd amikor az ötezer éves védákat tanulmányozta, az a cél mozgatta, hogy olyan elveket találjon bennük, amelyek a modern világban is megállják a helyüket. Például mostanság sokan írnak hálanaplót, tudományos kutatások bizonyítják, hogy a hála neurológiai szempontból jó hatással van rád, a testedre, a lelkedre. A hálát a szerzetesek ötezer éve gyakrolják, reggel ez az első dolog, amit tesznek, hogy hálát adnak az ételért, mindenért.
Az ősi tudás ad egy mintát. A minta időt spórol számodra. Például ha egy bizonyos típusú vállakozást szeretnél csinálni, egyszerűbb egy meglévő vállalkozói mintát követned, mint a nulláról feltalálnod a spanyol viaszt. Ugyanez igaz a filozófiára is, ott az ősi tudás, neked már csak követned kell.
Hogyan érhetünk el nagyobb tudatosságot?
Daniel Kahneman Thinking fast and slow című könyvét ajánlom. Tudni különbséget tenni a fejedben zajló hangok között. Az első rendszer, az első hang az első, ösztönös reakciónk egy helyzetre. Ha valaki kést ránt, elrohansz. Az alapértelmezett, belénkprogramozott ösztönöket jelenti. Az első rendszer olyan, mint a gyerek, aki türelmetlen, és azonnal ki akarja elégíteni az igényeit. A második rendszer a szülő hangja, a bölcsé, aki tudja, hogy hosszú távon mi a jó a gyereknek. Nem reaktívan, nem automatizmusból reagálni egy helyzetre, hanem a bölcsebb, átgondolt prespektívából reagálni egy helyzetre már a tudatosság egy szintje. De a mai világban nagyon sok a zaj. Mint amikor valaki egy idegesítő zenét hallgat az otthonodban folyton, és egy idő után immunissá válsz erre a zajra. A szülői elvárások, társadalmi elvárások, partnerünk elvárása mind ilyen zaj. Tudni különbséget tenni az elme és az intelligencia között – így fogalmaz Jay.
Hogyan zárod ki a zajt?
A legjobb megváltoztatni azt a kört, akikkel érintkezel. Az ember hajlamos azt meghallani, amit hallani akar. Tom Bilyeu szerint a legfontosabb tisztába kerülni a láthatatlan hitrendszereinkkel. Az alábbi kérdések önmagunknak történő feltevését javasolja:
- Barátságos vagy ellenséges univerzumban élsz?
- Miden csoda, vagy semmi sem csoda?
- Mindent elérhetsz, amit elhatározol, vagy vannak korlátaid?
Milyen tanácsot adnál a fiatalabb énednek?
Jay szerint ez az egyik legfontosabb kérdés, amit feltehetsz. Ez rávilágít a dolgokra, hogy mit kellett volna elkezdened vagy nem kellett volna abbahagynod? Mi az amit megbántál? Ezt könnyeb megválaszolni, mint azt, hogy “Mi a szenvedélyed?”
Tom szerint a tudás akkor terjed virálisan az interneten, ha rezonál az emberek gondolataival, akiknek szól.
Mely 3 kérdést kérdezik meg tőled a leggyakrabban?
- Hogyan találom meg a szenvedélyemet? – Az én egyszerű modellem a dharma modell, az örök kötelesség a védikus filozófiában, nagyon hasonlít a japán Ikigai modellre, amely négy dolog metszete:
- Mit szeretek csinálni?
- Miben vagyok jó?
- Mire van szüksége a világnak?
- Hogyan kapok érte pénzt?
Az egyik út, hogy mesterivé tegyem azt, amiben jó vagyok, és megnézem, hogy hogyan tudom ezzel szolgálni az embereket.
A másik út, amit az emberek ritkábban fedeznek fel, hogy csak szimplán kezdd el szolgálni az embereket, és közben rátalálsz a célodra. Gandhi útja ez. Gandhi azt mondja: “Akkor találod meg magadat, amikor elveszíted magadat.”
2. Hogyan mentsem meg a párkapcsolatomat? – Ezt a kérdést hallom a második leggyakrabban.
Arról van listánk, hogy mit akarunk, de arról nincs, hogy mivé kellene válnunk. Nem arra gondolok, hogy milyenné kellene válnod, hogy bevonzz valakit. Inkább arra, hogy addig nem tudod, hogy mire van szükséged az életben, amíg nem tudod, hogy ki vagy te valójában. Ha ismered magadat, tudod, hogy milyen párkapcsolatra van szükséged.
3. A harmadik leggyakoribb kérdés, amit kapok: Mi a 3 legfontosabb könyv az életedben?
- Start with Why by Simon Sinek.
- Bhaggavad Ghita
- Exponential organizations
Mi az a 3 E?
Mindenkinek van egy területe (Element) amiben profi. Például ha Michael Jorden-t kosárlabda helyett baseball-ozásra kényszerítették volna, senki nem emlékezne rá.
Environment – a környezet, amiben szárnyalsz. Egy halat kivehetünk a vízből, és adhatunk neki egy villát és egy menő kocsit, meg fog halni, mert csak a vízben tud élni.
Energy – Van aki magas intenzitású, stresszes, izgalmas közegben szárnyal, és van aki egy nyugodt közegben. Tudnod kell, hogy melyik a tiéd.
Jay célja, hogy az oktatást olyan népszerűvé változtassa, mint a szórakoztatóipart. Hogy az emberek olyan módon tanuljanak, mintha csak Netflixet néznének, hogy szórakozva tanuljanak, hogy észre se vegyék, hogy most éppen tanulnak és nem szórakoznak.